Jaki stelaż do łóżka wybrać?

Chcąc czuć się dobrze i zdrowo, trzeba zadbać o odpowiednią jakość snu. Często słyszy się o tym, aby na godzinę przed pójściem spać wyłączyć komputer i inne źródła światła niebieskiego, wywietrzyć sypialnię, regularnie zmieniać pościel, zapewnić całkowitą ciemność… Niestety, nawet najbardziej staranne przygotowania nie będą nic warte, jeżeli nasz stelaż pod łóżko będzie złej jakości. Dlaczego? Bo jest on jednym z kluczowych elementów, które gwarantują dobrze przespaną noc.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy zastanowić się: jaki stelaż pod łóżko? Bardzo ważnym elementem podczas szukania odpowiedzi na to pytanie jest to, na jaki materac się zdecydowaliśmy. Jednym z podstawowych zadań stelaża jest to, aby w pełni współpracował z materacem, dlatego często od tego elementu będą uzależnione nasze dalsze poszukiwania.

Stelaż pozwala na utrzymanie odpowiedniej pozycji dla kręgosłupa podczas snu, a dobrze dobrany – podpiera odcinek lędźwiowy i dolną partię pleców. Ważną jest funkcją jest także gwarancja ciągłości przepływu powietrza, czyli innymi słowy – odpowiednia wentylacja. Dzięki stelażowi możemy również dłużej cieszyć się swoim materacem, gdyż amortyzuje on nacisk.

Co w trawie piszczy…

Na rynku dostępne są bardzo różne rodzaje stelaży pod łóżko i w zależności od swoich potrzeb, można znaleźć coś odpowiedniego. Można zakupić klasyczne stelaże typu ruszt czy rolowane na taśmie. Są dość tanie i bardzo popularne, niestety mają również swoje wady. Stelaż typu ruszt pozbawiony jest elastyczności, co ma wpływ na zużywanie się materaca, również listewki umocowane na taśmie to typowo sztywny stelaż.

Wygodne łózko

Wygodne łózko

Stelaże z nóżkami, które cieszą się dużą popularnością, z powodzeniem mogą być alternatywą klasycznego łóżka. Najlepiej sprawdzają się w niewielkich sypialniach. Natomiast największą popularnością cieszą się stelaże typu flex – jest to udoskonalona wersja klasycznej konstrukcji, gdzie listewki przymocowane są do obudowy za pomocą kieszonek.

Powoduje to, że w wyniku nacisku, listwy się delikatnie uginają, dzięki czemu cały stelaż przejmuje ciężar ciała z materaca. Udoskonaloną wersją tego rodzaju stelaży są modele regulowane ręcznie.

Zdecydowanie najbardziej luksusowym rozwiązaniem są stelaże na pilota, które nie wymagają nawet wychodzenia z łóżka, jeżeli życzymy sobie zmiany ich pozycji. Jest to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim dla osób chorych. Równie ciekawym, ale niestety i drogim rozwiązaniem są stelaże regulowane elektrycznie a ich ogromną zaletą jest fakt, iż można je zamontować w praktycznie każdym łóżku.

Czym się kierować?

Podobnie jak w przypadku materacy, najważniejsze mogą okazać się indywidualne odczucia. Mimo to warto zwrócić uwagę na to, ile stref twardości posiada wybrany przez nas model – najlepsze dostępne na rynku stelaże mają ich aż siedem. Należy również zwrócić uwagę na to, z ilu listewek składa się stelaż, gdyż gęste ich rozmieszczenie gwarantuje większą regulację nacisku i większy przepływ powietrza.

Jeżeli w łóżku jedynie śpimy – wystarczy nam delikatnie regulowany stelaż. Jednak większość z nas w łóżku również czyta czy ogląda ulubione seriale, wówczas warto zastanowić się nad modelem z większą możliwością regulacji.

2 komentarze
  1. bozenaK
    16 stycznia, 2019 | Odpowiedz
  2. Marzena Zięba
    24 czerwca, 2019 | Odpowiedz

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *