Funkcjonalność w kuchni

Kuchnia może być miejscem, w którym spędzamy mnóstwo czasu gotując i przygotowując posiłki dla siebie i swoich bliskich. Nawet jeżeli nie należymy do typowych pań domu, które spędzają sporo czasu w kuchni, warto jest urządzić ją w taki sposób, aby była jak najbardziej praktyczna i funkcjonalna. Niestety nie ma jednego wzorca na przygotowanie bezbłędnego pomieszczenia, natomiast istnieją praktyczne sposoby na urządzenia kuchni, które warto znać.

Poznaj zasadę trójkąta

Profesjonaliści, którzy biorą się za urządzanie kuchni, doskonale znają i często posługują się zasadą trójkąta. Polega ona na tym, że jego wierzchołki tworzą trzy najważniejsze w kuchni urządzenia – kuchenka, lodówka i zlewozmywak. Natomiast boki trójkąta to inaczej drogi, którymi się poruszamy podczas przygotowywania posiłków. Ogólna zasada mówi, że boki tego trójkąta nie powinny być większe niż 210 centymetrów pomiędzy zlewem a lodówką i między lodówką a kuchenką oraz 270 centymetrów między lodówką a kuchenką.

Zasada trójkąta

Zasada trójkąta

Ładnie i funkcjonalnie – jakie meble do kuchni?

O tym, że praktyczne meble do kuchni to wręcz niezbędnik, nie trzeba nikogo przekonywać. Długość blatów w dobrze zaplanowanej kuchni nie powinna być mniejsza niż 200 centymetrów. Warto zadbać również o to, aby płaszczyzna odstawcza była po obu stronach kuchenki a minimalna długość blatu wynosiła 40 centymetrów.

Niezbędny jest także odcinek blatu obok zlewozmywaka oraz przy lodówce. Wysokość blatów powinna być dopasowana do wzrostu użytkownika – mierzymy wysokość od zgiętego łokcia do podłogi i odejmujemy 15 centymetrów.

Funkcjonalna kuchnia

Funkcjonalna kuchnia

Idealnie dobrane

Aby kuchnia miała szansę być w pełni funkcjonalna, warto zadbać o odpowiednio dobrane szafki i o ich świadomym zorganizowaniu. Często funkcjonalne zorganizowanie szuflad i szafek ma wpływ na to czy dana kuchnia jest wygodna, czy też zupełnie nie.

Dobrym pomysłem jest zamontowanie szuflad zamiast półek w dolnych szafkach, gdyż gwarantują one wygodny wgląd do środka i łatwy dostęp do przechowywanych tam rzeczy. Tutaj warto wybrać szuflady z pełnym wysuwem i amortyzacją zamykania, ponadto warto wcześniej ustalić funkcje poszczególnych z nich. Dzięki temu wcześniej można dobrać odpowiednie podziałki, zawieszki czy inne udogodnienia pozwalające segregować zawartość, co znacznie ułatwia pracę.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *